Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 24 septembrie, 2015

Biserică creștină din Hamburg, transformată în moschee

În biserica Carpenaum din Hamburg s-au putut auzi luni, după o lungă perioadă, din nou rugăciuni. Însă, de data aceasta aparţin musulmanilor.

Fosta biserică creştină a fost preluată de comunitatea musulmana şi transformată, cu ajutorul unor sponsori generoşi, în moschee. Kuweit a donat pentru acest proiect 1,1 milioane de euro. La ceremonia de inaugurare au participat adjunctul consulului Kuweitului, Hamad Ali Alhazim, şi consulul general al SUA, Nancy Lynn Corbett.

Biserica a fost achiziţionată de musulmani în 2012, după ce timp de zece ani a stat goală, menţionează Die Welt. La începutul lui 2014 a început transformarea în moschee, sub sloganul „Biserica în exterior, moschee în interior”. Costul total al preschimbării a fost de 2,5 milioane de euro.

Moscheea va fi gata pentru a găzdui ceremonii religioase în primăvara lui 2016. Biserica a aparţinut congregaţiei evanghelic-luterane, însă aceasta nu a mai avut bani pentru renovare şi întreţinere.

www.ortodox.md