8:03, sâmbătă, 16 iunie, 2012

Biserica Bulgariei condamnă PARADA GAY

Sfântul Sinod al Bisericii Bulgare a condamnat parada gay programată a se desfășura în capitală, Sofia, pe 30 iunie.

Intr-un comunicat oficial, Sfantul Sinod reclama ca „homosexualitatea este o patima nefireasca ce, dincolo de orice indoiala, raneste persoana, familia si societatea.”

Biserica Bulgariei a declarat ca se opune in mod strict evenimentului, pe care il considera „imoral”.

Comunicatul face apel la parinti si profesori sa previna copiii de la participarea la parada – sau chiar de la a fi martori ai acesteia, reclamand faptul ca ar fi o „demonstratie daunatoare care violeaza drepturile crestinilor ortodocsi”.

Pe 30 iunie va avea loc a 15-a editie a Sofia Pride, un mars pentru drepturile gay.

Sofia Pride a fost sustinuta de ambasadele SUA, Olandei, Belgiei, Marii Britanii, Germaniei, Sloveniei, Finlandei si Norvegiei, Austriei, Frantei si Elvetiei precum si de o serie de ONG-uri.