11:56, vineri, 18 mai, 2012

Biserica Bulgară este împotriva concertului la Sofia al solistei Lady Gaga

Biserica Ortodoxă Bulgară a arătat clar că dezaprobă concertul solistei pop Lady Gaga înSofia.

Concertul acesteia este programat pe 14 august în capitala bulgară şi se numeşte „Born this way”.

Episcopul Ioan, Vicar al Mitropoliei de Sofia a spus pentru media: „Ceea ce este păcătos nu trebuie promovat”, făcând referire la mesajele cântăreţei care promovează homosexualitatea, crima, violenţa, discriminarea, anomalia, visceralismul.

Episcopul Ioan a menţionat că Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare nu a discutat această temă în şedinţele sale, însă este probabil că va face acest lucru.

Cu trei ani în urmă, în 2009, Sfântul Sinod al Bisericii Bulgare a condamnat concertul pop al Madonnei înSofia.

„Cunoaşteţi opinia noastră despre aceste lucruri. Fiecare persoană are creier şi trebuie să decidă pentru sine. Noi nu putem niciodată să fim de acord cu ceva care este dincolo de limitele puse de Dumnezeu ca principii religioase. De aceea Dumnezeu a lăsat bărbat şi femeie” a spus episcopul, adăugând că lumea este văzută ca o promovare a libertăţii, dar că libertatea este înţelească prost, ca robie a patimilor.

„Nu avem nimic cu oamenii înşişi, însă nu putem aproba alegerea lor. Fiecare are dreptul de a alege însă poartă responsabilitatea pentru această alegere. Ceea ce este păcătos, nu trebuie promovat în societatea noastră. Acest lucru este periculos” a spus ierarhul ortodox.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati