10:29, miercuri, 21 ianuarie, 2015

Biserica ascunsă, descoperită în peşterile din complexul mănăstiresc David-Gareja

O capelă necunoscută, cu fresce reprezentând-o pe Maica Domnului și mai multi sfinți,  a fost descoperită în complexul Mănăstirii David-Gareja, ale cărei chilii şi biserici sunt amplasate în interiorul peşterilor din munţi, la granița dintre Georgia și Azerbaidjan, a raportat serviciul de relații publice al Agenției Naționale pentru Conservarea Patrimoniului Cultural din Georgia, pentru Georgia News.

Capela a fost descoperită accidental, de către un călugăr. Mitropolitul Iov de Urbnisi și Ruisi a raportat, ulterior, descoperirea, către Agenția Naționala, pentru studiu.

Cercetatorii cred că picturile murale datează din secolul al 13-lea.

Agenția Națională pentru Conservarea Patrimoniului Cultural a constatat că descoperirea este fără precedent, din punct de vedere științific.

www.lonews.ro