Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 3 septembrie, 2012

Binecuvântare pentru ostaşii Brigăzii de Infanterie Motorizată nr. 2 “Ştefan cel Mare şi Sfânt”

Un sobor de preoţi militari compus din slujitorii Pr. Gheorghe Gavriliţa, Pr. Alexandru Gavriliţa, Pr. Ioan Turtureanu şi Pr. Tudor Spătaru au binecuvântat ostaşii Brigăzii de Infanterie Motorizată nr. 2 “Ştefan cel Mare şi Sfânt” din Chişinău.

Cu ocazia acestui eveniment, părintele Gheorghe Gavriliţa a amintit soldaţilor despre datoria lor sfântă faţă de neam şi credinţă şi i-a îndemnat să se roage Domnului ca să-i ferească de rele şi să-i ajute să fie străjeri demni pentru liniştea poporului şi pentru toate idealurile sfinte.

Reamintim că există o îndelungată şi fructuoasă colaborare între Biserica Ortodoxă din Moldova şi Forţele Armate naţionale, materializată prin eforturile preoţilor militari dar şi prin disponibilitatea şi susţinerea Ministerului Apărării al Republicii Moldova.