Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:57, marți, 26 martie, 2013

Binecuvântare la început de Post pentru ostașii Armatei Naționale

În zilele primei săptămâni a Postului Mare, un grup de preoți militari compus din Prot. Gheorghe Gavrilița, Pr. Alexandru Gavrilița și Pr. Ioan Tudoreanu, au binecuvântat ostașii din cadrul Brigăzii de Infanterie Motorizată nr. 2 din Chișinău, pentru a petrece Postul fără tulburare, spre folos duhovnicesc.

Militarii au fost miruiți și stropiți cu Agheasmă, primind din partea slujitorilor sfaturi de folos și fiind îndemnați să postească și să participe regulat la sfintele slujbe pentru a întâmpina în curăție și desăvârșită bucurie marele praznic al Învierii Mântuitorului Hristos.

La eveniment au fost prezenți și superiori din cadrul BIM2, în persoanele domnului Colonel Mihail Olaru și a domnului Locotenent-Colonel Adrian Balan, lucru ce vorbește despre disponibilitatea și deschiderea conducerii structurilor Armatei Naționale pentru conlucrare fructuoasă cu Biserica Ortodoxă din Moldova.