14:32, sâmbătă, 3 mai, 2014

Binecuvântare arhipăstorească pentru copilașii de la gimnaziul internat nr.3 din Chișinău

Mai mulți copii de la gimnaziul internat nr. 3 din capitală, însoțiți de către Domnul Igor Șandler – Directorul instituției, au venit la Palatul Mitropolitan pentru a felicita pe Întâistătător cu prilejul măreții sărbători a Învierii Domnului Hristos. Oaspeții i-au prezentat Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir un buchet de cântări pascale precum și urări de viață lungă, sub ocrotirea Mântuitorului.

Vlădica le-a mulțumit copiilor pentru această vizită plină de prospețime duhovnicească, i-a îndemnat să fie și în continuare la fel de sinceri în credința lor, pentru a promova prin propriul lor exemplu dragostea pentru cele sfinte și frumoase.

La rândul său, Domnul Șandler și-a manifestat recunoștința față de Chiriarh pentru darurile alese oferite copiilor, pentru frumoasele îndemnuri părintești, dar și pentru susținerea permanentă pe care o oferă gimanziului internat, atât cu rugăciunea, precum și cu fapta.