Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:08, luni, 16 iulie, 2018

Binecredinciosului Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt comemorat în Protopopiatul Ștefan Vodă

La 15 iulie, în ziua prăznuirii Binecredinciosului Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt, toți preoții din protopopiatul Ștefan Vodă, în frunte cu Protopopul raionului Protoiereul Constantin Portărescu, au săvârșit un Te-Deum la monumentul voievodului, din centrul orașului care îi poartă și numele sfântului domnitor Ștefan Vodă.

La eveniment au fost prezenți  președintele raionului, domnul Nicolae Molozea și primarul orașului Ștefan Vodă, domnul Gheorghe Anghel.

La sfârșitul rugăciunii, preoții dimpreună cu numeroșii credincioși au intonat imne și cântări bisericești, cinstind astfel pe marele înaintaș.

Ne-au bucurat sufletele cu cîntări închinate sfântului și corul veteranilor din oraș.

La final, părintele protopop a felicitat pe toți cei prezenți cu această frumoasă sărbătoare și i-a îndemnat  să se bucure de mijlocirea Sfântului Ștefan cel Mare în fața lui Dumnezeu și să ia aminte la exemplul său jertfelnic pentru propășirea credinței și a neamului.

Protopopiatul Ștefan Vodă