Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 11 octombrie, 2012

Biblioteca – tezaur de la Halki – Patriarhia Ecumenică

Biblioteca Institutului de Teologie Ortodoxă de la Halki, situată pe insula Heybeliada, în largul oraşului Istanbul conţine unele cărţi de o vechime remarcabilă.

Este vorba despre unele dintre cele mai vechi lucrări de teologie din lume, raportează Agenţia de presă Anatolia. Voluntarii sunt în curs de inventariere a cărţilor, peste 80 000 de lucrări de teologie, filosofie sau literatură de o valoare inestimabilă, în toate limbile pământului, însă majoritatea în engleză, franceză, greacă şi latină.

Seminarul de la Halki este închis în mod samavolnic de autorităţile politice turceşti din 1971, şi există presiuni din partea comunităţii internaţionale ca el să fie redeschis, deoarece este singura şcoală superioară de teologie ortodoxă de pe cuprinsul Turciei şi pepiniera preoţilor şi ierarhilor ortodocşi din Turcia.

www.doxologia.ro