Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:42, vineri, 26 septembrie, 2014

Biblioteca personală a Patriarhului sârb Pavle, în atenţia publicului, la 100 de ani de la naştere

Cu ocazia împlinirii a 100 de ani de la naşterea fostului Patriarh sârb Pavle (care s-a mutat la Domnul pe 15 noiembrie 2009), Patriarhul Irineu a inaugurat, la Biblioteca Națională a Serbiei, o expoziție dedicată bibliotecii personale a fostului Patriarh, intitulată „Eu vorbesc, eu tac”.

Expoziția prezintă un fond bogat și diversificat, cu circa 9000 de volume.

„Măreția Patriarhului Pavle” a fost apreciată de popor, a declarat cu această ocazie Patriarhul Irineu al Bisericii Ortodoxe a Serbiei.

Biblioteca personală de lucru a fostului Patriarh aparţine fondului Bibliotecii Patriarhiei Serbiei. Ea are statut de bun cultural și este păstrată în Mănăstirea Sfântul Arhanghel Mihail din Rakovica.

www.lonews.ro