Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:29, marți, 18 februarie, 2014

Belgienii originari se convertesc la ortodoxie

Duminică, în comunitatea ortodoxă din orașul Tournă (Belgia) au fost săvârșite 15 declarații și 8 botezuri a belgienilor.

23 de oameni în prezent  urmează lecţii de catehizare. În comunitatea belgiană a biserici ortodoxe cu hramul Bunei Vestiri din Tournă slujbele se săvârşesc în limba franceză,  şi unii dintre locuitorii orașului se interesează de slujbele bisericeşti. Este în creștere numărul persoanelor care ar dori să discute cu un preot. Părintele Adrian Alaoui (de origine libaneză), care slujeşte în biserica Bunei Vestiri, este şi parohul  comunităţii în cinstea Acoperământului Maicii Domnului din Bruxelles. El a studiat un timp filozofia musulmană, dar apoi a fost botezat conştient în Biserica Ortodoxă, iar mai târziu a devenit şi preot . Datorită faptului că posedă mai multe limbi, pr. Adrian poate discuta şi răspunde la întrebările enoriașilor de diferite naționalități .

Conform www.ortodox.md