11:19, marți, 2 februarie, 2016

Au început lucrările Soborului Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse

38584-013_595

Astăzi, 2 februarie au început lucrările Soborului Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse. Începutul întrunirii a fost marcat de săvârșirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii, în timpul căreia s-au rugat membrii Soborului, după care a fost oficiat un Tedeum în sala de ședințe de pe lângă Catedrala “Hristos Mântuitorul”.

După cum se menționează în comunicatul Comisiei de validare a Soborului Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse, la ședință au sosit 320 de arhierei din numărul de 361 care figurează în listele membrilor Soborului Arhieresc, inclusiv arhierei la odihnă care au fost invitați la Sobor.

Vă reamintim că delegația Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove la Moscova, este condusă de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, membru permanent al Sfântului Sinod și al Soborului Bisericii Ortodoxe Ruse.

cu referire la: http://www.patriarchia.ru/