Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 20 decembrie, 2013

Au fost desemnați cei doi candidați pentru Scaunul Mitropolitan de Varna și Veliki Preslav

Duminică, 15 decembrie 2013, episcopii electori s-au întâlnit și au desemnat cei doi candidați pentru Scaunul vacant al Mitropolitului de Varna și Veliki Preslav (Patriarhia Bulgariei).

Duminică, 15 decembrie 2013, episcopii electori s-au întâlnit și au desemnat cei doi candidați pentru Scaunul vacant al Mitropolitului de Varna și Veliki Preslav (Patriarhia Bulgariei).

Cei doi candidați desemnați în urma votului sunt: PS Ioan Ivanov, episcop vicar al Mitropoliei Sofiei (cu 22 de voturi), și PS Serafim Dinkov, episcop vicar al Mitropoliei de Nevrokop (cu 19 voturi).

Aceasta a fost a doua desemnare a celor doi candidați pentru alegerea noului Mitropolit de Varna și Veliki Preslav, după ce Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare a anulat rezultatul primei desemnări, din data de 17 noiembrie. Decizia a venit ca urmare a contestării desemnării, de către mai mulți clerici și laici, care au declarat că au motive să creadă că alegerea a fost fraudată. Atunci au fost desemnați doi candidați: pe PS Boris Dobrev, stareţul mănăstirii Bacikovoși pe PS Ignatie Karagozov, episcop vicar al Mitropoliei de Sliven.

Duminică, 22 decembrie 2013, Sfântul Sinod se va întruni sub președenția Patriarhului Neofit și va alege care din cei doi candidați propuși va ocupa scunul mitropolitan lasat vacant de vrednicului de pomenire, IPS Mitropolit Kiril, Mitropolit de Varna și Veliki Preslav, care a trecut la Domnul pe 9 iulie.

www.doxologia.ro