11:13, joi, 10 decembrie, 2015

Au demarat lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

MVI_8945

Astăzi, 10 decembrie, la reședința mitropolitană au demarat lucrările Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe din Moldova, prezidat de ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove.

La ședință s-au întrunit membrii Sf. Sinod al BOM în următoarea componență:

Președinte: ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove.

Membri: ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari; PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat; PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni; PS Marchel, Episcop de Bălți și Fălești; PS Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni; PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și al întregii Moldove.

Pe ordinea de zi sunt incluse rapoartele ÎPS Mitropolit Vladimir cu privire la activitatea misionar-pastorală din ultima perioadă, după care vor urma rapoarte din diferite sectoare mitropolitane.

Hotărârile Sinodului vor fi publicate pe site-ul mitropoliei în a doua parte a zilei.

Serviciul de presă al Mitropoliei