Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 1 martie, 2013

Asistență spirituală Centrului pentru Copilărie, Adolescență și Familie din mun. Chișinău

La invitația drei Cristina Coroban, manager a Centrului pentru Copilărie, Adolescență și Familie din mun. Chișinău, sect. Botanica, reprezentanți ai Mitropoliei Moldovei au vizitat această instituție.

Astfel aproximativ 30 copii cu dizabilități dar și profesorii acestora au asistat la o lecție de suflet. Prin binecuvîntarea Mitrpolitului Vladimir, preotul Nicolae Ciobanu, consilierul Cultural al Mitropoliei Moldovei, care a vizitat acest Centru de Plasament, a vorbit celor prezenți despre importanța dragostei față de Dumnezeu și de aproapele astfel mulțumind educatorilor pentru purtarea de grijă care o au față de acești copii suferinzi și strădunința ce o depun pentru ca aceștea să se incadreze în societate. Copiilor li s-a vorbit despre viața Mîntuitorului Hristos, diferite pilde biblice fiind aduse ca model pentru o viață  plină de jertfire și dragoste.

S-a propus ca copilașii în mod organizat să meargă la biserică pentru a asculta Sfînta Liturghie și a se împărtăși cu Sfintele Taine.

 În final tuturor li s-a dăruit cărți de rugăciune, crucilițe și dulciuri.

 Credem că această vizita va fi un început bun pentru conlucrare și asistență spirituală.