Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

9:37, vineri, 26 august, 2016

Așezarea în raclă a moaștelor Fericitei Agafia de la Mănăstirea Cușelăuca

3

În a doua jumatătate a zilei de Joi, 25 august 2016, cu Binecuvîntarea Întâistătătorului Bisercii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, Președinte al Comisiei de Canonizare a Sfinților din Moldova, dimpreună cu Preasfințitul VICTOR, Episcop de Arțîz, Vicar al Eparhiei de Odessa, Membru al Comisiei de Canonizare a Sfinților din Ucraina și membrii Comisiei formate pentru canonizarea Fericitei Agafia, s-au deplasat la Mănăstirea cu hramul Adormirea Maicii Domnului din Cușelăuca, locul unde se află Moaștele ascultatoarei Agafia (Maranciuc).

Aici, distinșii oaspeți, au fost întîmpinați cu multă bucurie de Maica Stareță VERA (Spinei) și de slujitorii acestei Sfinte Mănăstiri.

Ierarhii au săvîrșit litia morțească pentru ascultătoarea Agafia, după care au purces la pregătirile necesare și așezarea în raclă a moaștelor, pentru momentul istoric din 24 septembrie 2016, cînd v-a avea loc Slujba de Canonizare a Sfintei Fericitei Agafia.

cu referire la http://episcopia-ungheni.md/