21:14, sâmbătă, 10 noiembrie, 2012

Arhimandritul Ambrozie (Iurasov) în vizită la Palatul Mitropolitan

Mitropolitul Vladimir a primit la reşedinţa mitropolitană pe părintele arhimandrit Ambrozie (Iurasov) de la Mănăstirea Ivanovo din Rusia, care a poposit în republică pentru câteva zile. Ierarhul a mulţumit distinsului duhovnic pentru dragostea de a împărtăşi din gândurile şi experienţa vieţii sale cu credincioşii din ţara noastră, precum şi pentru susţinerea duhovnicească în aceste vremuri deloc uşoare pentru comunităţile creştin-ortodoxe.

ÎPS Vladimir şi-a amintit de copilărie, pe când mergea împreună cu mama la Mănăstirea Poceaev, unde se spovedeau şi primeau binecuvântarea părintelui Ambrozie.

La rândul său, părintele arhimandrit a mulţumit pentru călduroasa primire şi a relatat mitropolitului despre viaţa mănăstirii în care se nevoieşte.