Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 7 iunie, 2012

Arhiepiscopul Ioan al Ohridei – „Libertatea în închisoare”

În ziua de 4 iunie 2012, la mănăstirea Sfântul Prooroc Daniel din Moscova a fost lansată cartea Arhiepiscopului Ioan al Ohridei, „Libertatea în închisoare”.

Diaconul George Maximov, care a prezentat cartea a descris în amănunt viaţa în închisoare a arhiepiscopului şi persecuţiile la care acesta este supus, dar şi credinţa nestrămutată a miilor de credincioşi pe care acesta îi păstoreşte.

Arhiepiscopul Ioan al Ohridei, aparţinând de Biserica Ortodoxă Sârbă, este întemniţat de autorităţile Republicii Macedonia care au impus o structură eclesială necanonică şi nerecunoscută de nicio Biserică Ortodoxă soră.

Diaconul George Maximov a spus că Arhiepiscopul Ioan este „un nou martir şi mărturisitor” al Bisericii.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com