Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 15 mai, 2013

Arhiepiscopul Demetrios cere preşedintelui Obama să asigure securitatea Patriarhului Ecumenic

Recent au apărut în presa turcă şi în alte media informaţii privind o tentativă de asasinare a Sanctităţii Sale Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului.

În faţa acestei ameninţări, Arhiepiscopul Americii, Înaltpreasfinţitul Demetrios, din partea Patriarhiei Ecumenice, a adresat o scrisoare Preşedintelui Barack Obama cerându-i să facă tot ce-i stă în putinţă pentru a asigura securitatea patriarhului.
În scrisoarea sa, ierarhul a menţionat şi criza care continuă în Alep, Siria, unde Mitropolitul ortodox Paul şi Episcopul siro-iacobit Yohanna sunt răpiţi de terorişti. Cerând preşedintelui american să asigure securitatea patriarhului, acesta a arătat că Patriarhul Ecumenic este o prezenţă neîntreruptă în Asia Mică a creştinătăţii de mai bine de 17 secole.

www.doxologia.ro