10:29, miercuri, 10 aprilie, 2013

Arhiepiscopul Atenei în vizită la Patriarhia Constantinopolului

Arhiepiscopul Atenei şi al întregii Grecii, Preafericitul Ieronim s-a întâlnit cu Sanctitatea Sa Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului, la reşedinţa acestuia din urmă, în zilele de 4 şi 5 aprilie.

În ziua de 5 aprilie, cei doi întâistătăori ai Bisericilor ortodoxe au săvârşit Imnul Acatist al Maicii Domnului la Biserica Vlaherne.

Apoi, ierarhii au discutat despre diferite probleme ale ortodoxiei şi despre armonia necesară dintre popoarele ortodoxe.

De asemenea, în centrul atenţei a fost şi criza economic şi financiară profundă din sânul societăţii greceşti şi situaţia din Cipru. A fost abordată şi tensiunea existentă în prezent între Patriarhia Ierusalimului şi Patriarhia Antiohiei pe problema înfiinţării unei Arhiepiscopii de Qatar de către cea dintâi.

www.doxologia.ro