7:55, miercuri, 1 august, 2012

Arhiepiscop Gregorios: “Refuzăm să primim arme şi să devenim parte a războiului sectar!”

Minorităţile creştine din Siria se confruntă cu pericole tot mai mari, in special în oraşul Alepo.  Cele aproximativ 1,5 milioane de creştini din tara, devin tinta multor atacuri şi sunt acuzate de sprijinirea unui regim brutal, informeaza serviciul de presa LONews, al Agentiei de stiri Lacasuri Ortodoxe.

Pr. Gregorios Iohan Ibrahim, Arhiepiscop de Alepo, sustine ca presiunile asupra creştinilor ortodocşi vor spori odata cu incercarea stabilizarii politice, in viitor, dupa ce preşedintele Bashar al-Assad nu va mai fi la putere.

„Sunt ingrijorat, dar cred că, la fel ca si pana in prezent, creştinii refuza să facă parte din acest razboi sectar. Şi noi, de asemenea, refuzam să primim arme”, marturiseste Pr. Gregorios Iohan Ibrahim. „Dar ştiţi ca, totusi, printre soldaţi avem si unii crestini, insa noi nu le vom putem spune că nu trebuie să lupte”, incheie acesta.

www.stiri.lacasuriortodoxe.ro