Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:55, joi, 5 iulie, 2012

Arheologia morţii pentru Hristos: neomartirii din Sankt Petersburg

Cercetarea rămăşiţelor victimelor „terorii roşii” de la fortăreaţa Petru şi Pavel din Sankt Petersburg, începută în vara lui 2010 va continua.

Acest lucru a fost anunţat de vice-guvernatorul Vasile Kitchedji, care a ţinut o reuniune la necropola descoperită în centrul oraşului Sankt Petersburg, capitala Nordului. Fondurile cercetărilor vor fi asigurare de către Muzeul Naţional de Istorie din oraş. Simultan se vor realiza expertize genetice pentru a identifica rămăşiţele umane.

Toate victimelor represiunii masive vor fi găsite, identificate şi înmormântate solemn.

La sfârşitul anului 2009, în timpul lucrărilor de construcţie pe Insula Iepurilor, unde este situată fortăreaţa, s-au găsit rămăşiţele prizonierilor de la Închisoarea Tcheka, împuşcaţi de sovietici între 1917 şi 1921. Printre cei care au fost executaţi se găseau Marii Duci ai Imperiului Rus: Paul Alexandrovitci, Dimitri Konstantovitci, Nicolae şi George Mihailovici. Trei dintre ei au fost canonizaţi de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse fără Frontiere în 1981, ca neomartiri ai Bisericii.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com