11:20, luni, 25 noiembrie, 2013

Arbitrilor greci de fotbal li se interzice să mai facă semnul crucii în timpul meciurilor

Atena, 20 noiembrie 2013 – Asociaţia arbitrilor de fotbal din Grecia le-a recomandat celor care conduc desfăşurarea jocurilor de fotbal să nu mai facă semnul crucii în timpul meciurilor din campionat şi nici la începutul şi sfârşitul competiţiilor, informează site-ul grec defencenet.gr. În opinia Asociaţiei, semnul crucii ar fi o dovadă „a neîncrederii arbitrilor în propriile lor forţe” şi ar naşte interpretări în rândul sportivilor. Această interdicţie, notează sursa citată, vizează direct mai mulţi arbitri de fotbal, care la întrecerile sportive din Grecia îşi fac semnul crucii, la fel ca mulţi fotbalişti şi antrenori din această ţară creştin-ortodoxă.

sursa vremurivechisinoi.blogspot.com