20:46, joi, 3 iulie, 2014

Apariţie editorială: Carte Ortodoxă pentru copii, „Povestire despre Sfântul Gheorghe, care a biruit balaurul”

unnamed„Dragi frați și surori,

Vă amintiți de viața Sf. Nicolae Făcătorul de Minuni, descrisă pentru copii, scoasă în lumină de editura noastră? Noi am hotărât să continuăm această serie și suntem bucuroși să vă prezentăm o nouă carte –”POVESTIRE DESPRE SFÂNTUL GHEORGHE, CARE A BIRUIT BALAURUL”.

Sfântul Mare Mucenic Gheorghe este unul dintre cei mai cinstiți sfinți în ținuturile noastre. Câți oameni își sărbătoresc ziua onomastică de Sf. Gheorghe! Câte biserici sunt sfințite în numele lui!

Cu toții cunoaștem icoana care îl reprezintă pe Sf. Gheorghe călare pe cal, cu sulița în mână, doborând balaurul. Poate credeți cumva că în zilele noastre nu există balauri și toate acestea sunt doar niște invenții? Așa credeau și eroii povestirii noastre – Viorel și Matei, doi băieței de la țară, până într-o zi, când părintele Vasile, preotul din satul lor, le-a povestit o istorie interesantă.

Apare cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove.

Sursa: Editura ortodoxă „Viță adevărată”