17:00, luni, 26 iunie, 2017

ANUNȚ! Se organizează cursuri de engleză în parohiile din Chişinău

Un grup de preoţi din circumscripţia Chişinău, licenţiaţi în filologie engleză, propun înfiinţarea cursurilor de limbă engleză în parohii.

Compartimentele propuse includ:

• Lexic
  • Gramatică
  • Conversaţie
  • Bazele scrisului
  • Audierea

Scopul acestei iniţiative este desfăşurarea activităţii de misiune şi caritate. Ideea nu este nouă, ea a fost implementată cu succes într-un şir de parohii ortodoxe din România şi Rusia.

Cunoaşterea limbilor străine este un avantaj considerabil în lucrarea misionară a Bisericii. În scopuri caritabile, preoţii profesori vor percepe o taxă simbolică pentru desfăşurarea orelor de engleză. Sursele colectate vor fi direcţionate spre proiecte sociale de caritate.

Orele ar putea fi gratuite pentru participanţii la curs, fiind achitate din fondurile parohiilor. Acest lucru va fi decis de preotul-paroh al bisericii respective.

Preoţii parohi din circumscripţia Chişinău, interesaţi în desfăşurarea orelor de engleză cu limbaj bisericesc şi laic, sunt îndemnaţi să contacteze:

Pr. Constantin Cojocaru, Master în Filologie Engleză. Nr. de contact: 069063853