8:21, vineri, 31 august, 2018

ANUNȚ! Luni 3 Septembrie, ora 8.45 – Prăznuirea Sfântului Ierarh Gavriil, la Mănăstirea Căpriana

Stea prea luminoasă şi zid nebiruit te-ai arătat, Părinte Ierarhe Gavriil; căci, alergînd în această viaţă trecătoare, greutatea zilei ai purtat şi talantul cel dat ţie l-ai înmulţit spre slava lui Hristos Dumnezeu, de Care acum încununat fiind, cere pace lumii şi sufletelor noastre mare milă. (T R O P A R U L Sfîntului Ierarh Gavriil, glasul al 4-lea)

Cu multă dragoste întru Hristos, Vă invităm luni, 3 septembrie, la Sfânta Mănăstire Căpriana, ca împreună clerul și poporul să-L lăudăm pe Dumnezeu, Cel ce este Minunat întru sfinții Săi, rugându-L pe Sfântul Ierarh Gavriil, ca să fie mijlocitor pentru Biserica, Țara și poporul nostru ostenitor și binecredincios.

Sfânta Liturghie va fi oficiată începând cu ora 08.45, de un sobor de arhierei și preoți, în frunte cu Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir.

Vă așteptăm cu mult drag!

Arhimandrit Filaret (Cuzmin)

Starețul Sfintei Mănăstiri Căpriana