12:29, joi, 9 octombrie, 2014

ANUNŢ! Festivalul Concurs Internaţional de Muzică Corală „A ruginit frunza din vii”, ediţia a VII-a

BNR-22.11.10 (6)

Asociaţia Muzical – Corală din Republica Moldova şi Departamentul Cultură al Mitropoliei Moldovei va invită: în perioada 16-19 octombrie, anul curent, la Festivalul Concurs Internaţional de Muzică Corală „A ruginit frunza din vii”, ediţia a VII-a.

Astfel, la 16 octombrie, la Palatul Feroviarelor, la ora 18 va avea loc deschiderea oficială a Festivalului.

La 17 octombrie, la Muzeul Naţional de Etnografie şi Istorie Naturală, va fi ziua de concurs. La 18 octombrie, la Palatul Republicii – Muzică Naţională. La 19 octombrie, ora 11, compartimentul Muzică

Sacră va fi gazduit de bisericile din mun. Chişinău, r. Criuleni, r. Dubăsari, r. Ialoveni, r. Anenii – Noi, iar la ora 18, la Sala cu Orgă va avea loc ceremonia de închidere a Festivalului.

Lista satelor unde vor evolua colectivele corale de muzică sacră, în cadrul Sfintei Liturghii:

1. s. Cruglic r. Criuleni

2. or. Durleşti mun. Chişinău