Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:06, luni, 4 martie, 2013

Anul Sfintei Regine Tamara în Georgia

Preafericitul Părinte Ilie al II-lea al Georgiei a proclamat anul 2013 ca Anul Sfintei Regine Tamara. În acest an se aniversează 800 de ani de la trecerea ei la Domnul.

Sfânta Tamara a urcat pe tronul Georgiei în anul 1184. La doar 28 de ani ea a arătat o aptitudine excepţională pentru domnie şi a guvernat cu dreptate, învăţând poporul calea Evangheliei lui Hristos. Georgia a fost în apogeu în timpul domniei sale.

La ascensiunea sa pe tron, ea a convocat un sinod care a restaurat viaţa eclesială şi a stabilit o legătură solidă între Biserică şi stat. Urmând politica strămoşilor ei, Regina Tamara a luptat cu turcii selciucizi pentru apărarea pământului Georgian şi a obţinut două victorii măreţe: la Sciamkori (1195) şi la Basiani (1203). A extins frontierele Georgiei până la Marea Caspică şi a favorizat crearea Imperiului grec ortodox de Trapezunt după căderea Constantinopolului sub latini în 1204.

www.doxologia.ro