21:35, marți, 21 iulie, 2015

Aniversarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir consemnată la Catedrala mitropolitană

9

Astăzi, 21 iulie, în ziua serbării Icoanei Maicii Domnului de Cazani, PS Ioan, episcop de Soroca, vicar mitropolitan a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala mitropolitană din Chișinău, astfel, consemnînd prin rugăciune cei 26 de ani de slujire arhierească ai Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove.

În timpul Liturghiei, clerul și credincioșii, în același cuget și simțire liturgică, au mulțumit lui Dumnezeu pentru darurile Sale revărsate asupra Bisericii noastre și s-au rugat Maicii Domnului pentru sănătatea și slujirea jertfelnică a Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

În timpul rostirii predicatoriale PS Ioan a vorbit enoriașilor prezenți la slujbă despre viața și activitatea pastoral-liturgică, misionară și duhovnicească a Arhipăstorului nostru.

Întru mulți, sănătoși și binecuvîntați ani, Înaltpreasfințite Stăpîne!

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/