Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

6:33, joi, 7 iunie, 2012

Andrei Neguţa numit consilier al Departamentului mitropolitan relaţii externe

Ex-ambasadorul moldovean în Federaţia Rusă, dl Andrei Neguţa, a fost numit consilier în cadrul Departamentului mitropolitan relaţii externe, fiind abilitat să colaboreze cu corpul diplomatic acreditat în Rusia şi ţările CSI.

A. Neguţa s-a născut la 18 iulie 1952. A absolvit Facultatea de Chimie a USM, apoi Facultatea de Sociologie şi Politologie a Universităţii din Odesa. A activat în calitate de parlamentar şi în cadrul Ministerului Afacerilor Externe al RM.

ÎPS Mitropolit Vladimir recent i-a acordat dl. A. Neguţa ordinul „Cuv. Paisie Velicikovski”, gr. II,  fiindu-i apreciate eforturile depuse în calitatea sa de diplomat, dar şi pentru susţinerea diverselor activităţi ale Bisericii.