Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

9:21, joi, 28 iunie, 2012

Americanii donează din ce în ce mai mult pentru caritate şi mai puţin pentru Biserica

Conform informatiilor primite de la corespondenţi Lăcaşuri Ortodoxe aflaţi în Washington, DC, America „post-recesiune” începe să-şi deschidă buzunarele, pentru a ajuta din nou organizaţiile caritabile, dar nu cu aceeaşi generozitate pentru a ajuta şi instituţiile religioase.

În timp ce donaţiile caritabile de la persoane fizice au crescut cu aproximativ 4%, în ansamblu, în 2011, conform unui raport al „Giving USA”, donaţiile către lăcaşurile de cult şi către alte organisme religioase au scăzut cu 1,7%. Scaderea are loc consecutiv, pentru al doilea an, conform raportului întocmit de centrul filantropic al Universitatii Indiana, publicat în data de 19 iunie 2012.

Americanii au donat individual aproximativ 218 miliarde $, anul trecut, 96 de miliarde dolari îndreptandu-se către organizaţiile religioase.

www.stiri.lacasuriortodoxe.ro