12:17, vineri, 13 martie, 2015

Alte câteva milioane de oameni se bucură de traducerea Bibliei în limba lor maternă

Institutul de Traducere a Bibliei, cu sediul în Moscova, este o organizaţie ştiinţifică înfiinţată în 1995, responsabilă de traducerea, publicarea și distribuirea Bibliei în limbile popoarelor non-slave care trăiesc în Rusia și țările vecine.

Aceste popoare – cu aproximativ 85 de milioane de oameni – vorbesc în mai mult de 130 de limbi.

Activitatea Institutului Biblic se desfăşoară cu binecuvântarea Patriarhului Kirill al Moscovei și cu sprijinul Comisiei Biblice și Teologice Sinodale.

În prezent, Institutul lucrează la traducerea Sfintei Scripturi în 40 de limbi.

Publicarea Bibliei complete în limba tătară este în curs de pregătire, iar în anii următori vor fi editate versiuni în limbile tătară din Crimeea, turkmena și uzbeca.

www.lonews.ro