Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

ALEXII (Serghiev)

ALEXII (Serghiev)

Rang:Mitropolit
Locul naşterii:regiunea Moscova
Născut:15 ianuarie 1899
Decedat:6 aprilie 1968
Înscăunare – Retragere:1940-1942
Apartenenţa:Biserica Ortodoxă Rusă
Educaţie:Academia Duhovnicească.

Biografie:

Alexii (Sergheev Victor) sa născut la 15 ianuarie 1899 Regiunea Moscova.

În 1923 merge la o şcoală duhovniceascăpe lîngă mănăstirea din Smolensc. La 22 martie 1923 devine diacon celibatar.

În 1925 (1927?) se călugăreşte la mănăstirea Vîsocopetrovsc, or. Moscova.

La 16 ianuarie 1927 devine ieromonah.

În anul 1932 ridicat la rangul de arhimandrit.

În anul 1936 – episcop de Serpuhov.

5 august 1937 este numit episcop de Vologodsk, dar nu se conformează.

Din 16 august 1937 – episcop de Egorevsk, vicar al eparhiei Moscova.

Din 1 septembrie 1937 – episcop de Ivanovsc.

În 1938 se îndepărtează de Mitropolitul Serghii.

În 1939 i se interzice să desfăşoare slujbe bisericeşti şi este transmis judecăţii.

În 1939 nu administrează eparhia.

Din decembrie 1940 – episcop de Tula, apoi temporar, conduce eparhia Chişinăului şi a Basarabiei.

La 1942 – arhiepiscop de Ufa.

Din septembrie 1942 – arhiepiscop de Reazani.

Din 11 iulie 1943- administrator al eparhiei de Kaluga şi Tula.

Din mai 1944 – arhiepiscop de Iaroslav şi Rostov.

În februarie 1945 primeşte drepturi de a purta cruce cu pietre scumpe pe potcap. În acelaşi an este delegat în America pentru negocieri cu mitropolitul Feofil privinr reluarea legăturii canonice cu Patriarhia Moscovei.

La data 13 ianuarie 1947 – arhiepiscop de Kursk şi Belgorod.

3 iunie 1948 este numit arhiepiscop de Celeabinsc şi Zlatoustov, dar nu se conformează ordinului de numire.

2 iulie, acelaşi an este pensionat, însă, la 24 august primeşte o nouă numire.

La 17 martie 1950 – arhiepiscop de Kalinin şi Kashinsky.

20 iulie 1951 temporar dirijază conducerea eparhiei Velikolutsk.

La 29 iulie 1954 este concediat la propria solicitare.

La 14 martie 1957 – arhiepiscop de Alma-Ata.

La data 20 februarie 1958 pensionat. Se stinge la 6 aprilie 1968 la Moscova.

* * *