Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:03, vineri, 12 septembrie, 2014

La Sfânta Mănăstire Ciuflea au fost aduse pentru totdeauna spre închinarea creștinilor alese sfințenii din Grecia

Prin bunăvoința fraților din Biserica Ortodoxă Greacă și la numeroasele solicitări ale pelerinilor și a obștii monahale, la Sfânta Mănăstire Ciuflea, au fost aduse spre închinare pentru totdeauna icoana făcătoare de minuni cu chipul Maicii Domnului “Triherusa”, precum și părticele din sf. moaşte ale Sf. M. Mc. Dimitrie şi Sf. M. Mc. Gheorghe.

Acest frumos gest a putut fi realizat datorită bunăvoinței creștinești a confraților greci și a eforturilor depuse de către Preacuviosul Părinte Arhimandrit Nicolae (Roșca), astfel tezaurul duhovnicesc al Bisericii Ortodoxe din Moldova, îmbogățindu-se cu alte câteva neprețuite sfințenii.