9:15, luni, 4 iunie, 2012

Alegerea unui nou episcop ortodox de Buenos Aires

Patriarhia de Constantinopol a anunţat printr-un comunicat al Secretariatului Sfântului Sinod că în data de 31 mai 2012, în şedinţa acestuia, a fost ales Arhimandritul Joseph Bosch ca episcop vicar general de Buenos Aires.

Alegerea s-a făcut cu unanimitate de voturi, cu titlul de „Episcop de Patara”.

Noul episcop s-a născut în 7 septembrie 1976 la Cordoba, Argentina, a studiat la Universitatea din Tesalonic şi a obţinut 2 doctorate: unul la Roma şi unul la Tesalonic. El a fost hirotonit diacon de Mitropolitul Ghenadie de Sasima în 1997 şi preot de Mitropolitul Ghenadie de Buenos Aires în 2000. El vorbeşte limbile spaniolă, engleză, italiană, arabă, greacă şi franceză.

Hirotonia sa întru arhiereu va avea loc la Catedrala Adormirii Maicii Domnului de la Buenos Aires, prezidată de Mitropolitul Tarasios de Buenos Aires.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com