22:57, duminică, 3 mai, 2015

Aleasă bucurie duhovnicească la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului”

Astăzi la Catedrala Mitropolitană, alături de Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, au fost prezenți pentru a săvârși Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, ÎPS Simeon, Mitropolit de Vinița și Barsk, ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni și PS Marchel, Episcop de Bălți și Fălești, pentru a celebra prin rugăciune către Bunul Dumnezeu și cu aleasă bucurie duhovnicească cea de a 65-a aniversare din ziua nașterii PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat.

La frumosul eveniment au fost prezenți și numeroși credincioși, printre care și Bașcanul UTA Găgăuzia, Doamna Irina Vlah, ce s-au rugat împreună cu arhierii și slujitorii sfântului lăcaș, cerând de la Mântuitorul Hristos pace, liniște și ocrotire.

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, a fost oficiat un Te-Deum de sănătate, după care, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir i-a adresat Preasfințitului Episcop Anatolie un cuvânt de felicitare, urându-i ca și de acum încolo, încă mulți ani, să fie stâlp de nădejde al Bisericii Ortodoxe din Moldova și să păstorească cu înțelepciune turma ce i-a fost încredințată, iar în semn de recunoștință pentru activitatea bisericească îndelungată și prodigioasă, Vlădica Anatolie a fost decorat de către Mitropolit cu Ordinul „Meritul Bisericesc”, gr. I.

La rândul său, omagiatul a mulțumit Înaltpreasfinției Sale, arhiereilor, slujitorilor și credincioșilor prezenți pentru că au fost alături de el în aceste frumoase momente, dar mai ales le-a mulțumit tuturor pentru rugăciunea comună și gândurile senine.