Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:44, miercuri, 29 ianuarie, 2014

Alarmant! IDIS Viitorul: Numărul avorturilor este în continuă creștere

Femeile din Republica Moldova nasc astăzi tot mai puțini copii și recurg tot mai des la avorturi. Un studiu prezentat de IDIS Viitorul arată că în 2012, numărul nașterilor a fost doar de 2,6 ori mai mare decât numărul avorturilor. Astfel, în 2012 s-au născut 39435 de copii și au fost înregistrate 36-48 de avorturi la 100 de nou-născuți. În același an, la o femeie de vârstă reproductivă îi revenea în mediu 1,3 copii, mult mai puțin decât este necesar. O altă problemă stringentă vizează tendința în creștere a nașterilor și avorturilor în rândul tinerelor adolescente. ”În jur de 10-20 de avorturi au loc în ultimii ani la copiii de până la 15 ani. Ponderea avorturilor timpurii (sub 20 ani) a constituit în 2012 – 9,4%. Femeile din familii cu venituri reduse efectuează mai puține întreruperi de sarcină, diferența fiind de 10%”, a precizat autoarea studiului, Diana Cheianu. Cât privește mortalitatea maternă, în 2010, Moldova s-a aflat pe primul loc în regiunea europeană la acest capitol. La fel de înaltă este și incidența mortalității infantile, precum și infertilitatea – 16%. Autoarea studiului recomandă instituțiilor responsabile să dezvolte programe educaționale pentru tinerele mame și să orienteze tinerii spre programele de educație formală şi informală existente.

Conform www.ortodox.md