14:22, luni, 7 noiembrie, 2016

Ajutor material din partea Bisericii pentru o familie de sinistrați din s. Noroceni, r. Orhei

14996332_613772832136098_1553758454_n

Luni, 7 noiembrie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la reședința mitropolitană pe parohul bisericii din s. Ghetlova, r. Orhei, Prot. mitr. Ioan Surguci, însoțit de Aurel și Claudia Corobca din s. Noroceni, r. Orhei.

Soții Corobca au trecut recent printr-o mare tragedie, în urma unui incendiu devastator rămânând fără casă. Aceștia i-au mărturisit Mitropolitului că au rămas pe drumuri cu trei copii minori, fără acoperiș, haine și alte lucruri elementare pentru existență.

Vlădica Vladimir i-a încurajat pe sinistrați și le-a oferit un sprijin financiar și îmbrăcăminte pentru perioada rece a anului.

Totodată Înaltpreasfinția Sa i-a pus în legătură cu o serie de oameni de bună credință, care la rândul lor vor veni cu ajutoare.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media