10:43, sâmbătă, 9 aprilie, 2016

Adunarea preoților din Protopopiatul Strășeni

straseni

Vineri, 8 aprilie, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, în incinta bisericii cu hramul Sfînta Treime din satul Micleușeni raionul Strășeni a avut loc adunarea ordinară a preoților din protopopiat.

După Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie preoții au fost informați detaliat despre circulara Mitropolitului pentru săptămîna a șasea care a fost declarată „Săptămâna Tineretului Ortodox ”În contextul deciziei Sinodului BOM cu privire la dedicarea anului 2016 Familiei Creștine, în cuprinsul Mitropoliei Moldovei, cei prezenți au luat cunoștință despre proiectele de activitate ce vor avea loc în acest an, începând cu organizarea Festivalului cântecului Pascal în Duminica Mironosițelor.

Au urmat probleme curente și de ordin administrativ. Pentru săptămâna a șasea din Postul Mare sa decis organizarea unei întâlniri cu tinerii din raion, precum și un marș cu participarea tinerilor. La final a avut loc mărturisirea preoților la duhovnicul circumscripției Protoiereul Mitrofor Ștefan Bîrcă., pentru bolnavii din spitalul raional Strășeni au fost procurate cărți de rugăciune care vor fi distribuite gratis bolnavilor de preoții din raion în frunte cu părintele protopop Victor Mihalachi.

După adunare un grup de preoți sa-u deplasat în centrul rational Strășeni unde au împărțit pliante cu genericul „ Ce este ortodoxia” tuturor trecătorilor și au purtat discuții la cerință cu creștinii doritori. Am rămas plăcut surprinși de mulțumirile aduse de către creștinii care au primit pliante și care au solicitat prezența cît mai deasă a preoților în stradă și disponibilitatea de a discuta la dorință.