Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

18:35, vineri, 16 iunie, 2017

Adunarea ordinară a preoților din Protopopiatul Telenești

Joi, 15 iunie, 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii  Moldove, în biserica cu hramul «Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil» din s. Budăi, r. Telenești, a avut loc ședința administrativă și mărturisirea preoților, convocată de către protoiereul Marian Boldescu, protopopul bisericilor din raionul Telenești.

În sfântul locaș s-a săvârşit Sfânta și Dumnezeieasca Liturghie, participînd preoţii din această circumscripţie. Preotul duhovnic, protoiereul Mihail Ili, a ţinut un cuvânt de învăţatură în faţa preoţilor despre responsabilitatea și obligațiile preotului în parohie.

În cadrul adunării protopopiei au fost abordate următoarele sarcini:

– Instalarea sistemelor de pază în sfintele locașuri.

– Cerinţele ce ţin de pregătirea necesară a preotului în perioada postului.

– Activitatea de catehizare a preoților responsabili în taberele de  odihnă pentru copii.

– Prezenţa  obligatorie a preotului la dările de seamă trimestriale la Mitropolie, cât şi la adunările în teritoriu.

 Au fost discutat și alte probleme administrative, ce ţin de viaţa şi activitatea preotului în parohie.

Protopopiatul Telenești