20:10, joi, 7 iunie, 2018

Adunarea ordinară a preoților din Protopopiatul de Dubăsari și Criuleni

Joi, 7 iunie, în ziua pomenirii a treia aflării capului Sf. Prooroc Ioan Botezătorul, cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, în biserica cu hramul «Adormirii Maicii Domnului» din s. Răculești r. Criuleni, a avut loc ședința administrativă a preoților din Protopopiatul de Dubăsari și Criuleni.

După Sf. Liturghie și a unui Te – Deum de sănătate, a urmat, ca de obicei, mărturisirea preoților de către părintele duhovnic prot. mitr. Ioan Turuta.

În cuvântul de învățătură, PC părinte Protopop, prot. mitr. Teodor Pelin, a vorbit despre originea și importanța Postului Sf. Apostoli Petru și Pavel, îndemnând enoriașii la înaltele virtuți duhovnicești și primirea Sf. Taine a Mărturisirii și Împărtășaniei. La fel, Sfinția Sa, a apreciat înalt activitatea pastorală a părintelui paroh prot. Ioan Pîrlog, dorindu-i multă sănătate și noi realizări.

În continuare s-a desfășurat o Conferință pastoral-misionară cu tema „Evoluția propagandei homosexuale sau reconstruirea ideologică a omului într-o nouă lume totalitară a absurdului și demenței”, susținută de părintele prot. mitr. Vasile Ciobanu, paroh al bisericii cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din comuna Costeşti, raionul Ialoveni, urmând o prezentare de carte ”Voino-Iasenețki arhiepiscop și chirurg: viața și hagiografia” de Mark A. Popovski.

Au urmat probleme curente și comunicări administrative, dar și o serie de alte detalii, fiind abordate diverse aspecte ce țin de activitatea culturală, pastoral-misionară și administrativă a parohiilor din Protopopiatul de Dubăsari și Criuleni.

Așa să ne ajute Dumnezeu!

Sursa: http://protopopiat-criuleni-dubasari.md/