9:13, marți, 23 august, 2016

Adunarea ordinară a preoților din Protopopiatul de Dubăsari și Criuleni

IMG_8883

Luni, 22 august 2016, în ziua pomenirii Sf. Ap. Matia, cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, în biserica cu hramul «Sf. Ierarh Nicolae» din s. Ișnovăț r. Criuleni, a avut loc ședința administrativă a preoților din Protopopiatul de Dubăsari și Criuleni.

După oficierea Sf. Liturghii și a unui Te – Deum de sănătate a urmat, ca de obicei, măturisirea preoților de către părintele duhovnic prot. mitr. Ioan Turuta.

În continuare a urmat o Conferință pastoral-misionară cu tema «Receptarea și problematizarea hotărârilor Sinodului de la Creta» susținută de părintele Drd. Octavian Solomon, lector Sectologie al Academiei Teologice din or. Chișinău, cleric al bisericii «Sfânta Cuvioasa Parascheva» din com. Sărata – Galbenă raionul Hîncești, Eparhia de Ungheni și Nisporeni.

Au urmat probleme curente și comunicări administrative, dar și o serie de alte detalii, fiind abordate diverse aspecte ce țin de activitatea culturală, pastoral-misionară și administrativă a parohiilor din Protopopiatul de Dubăsari și Criuleni.

Sursa: http://protopopiat-criuleni-dubasari.md/