9:45, sâmbătă, 15 martie, 2014

Adunarea ordinară a preoților din protopopiatul de Criuleni și Dubăsari

IMG_1227

Adunarea ordinară a preoților din protopopiatul de Criuleni și Dubăsari a avut loc la data de 14 martie 2014 în biserica cu hramul «Sf. Întocmai cu Apostolii Chiril și Metodie» din s. Coșernița, raionul Criuleni.

Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte Sfințite a fost oficiată de către părintele paroh prot. Ioan Burlac, părintele protopop prot. mitr. Teodor Pelin, împreună cu preoții din circumscripție. În cuvântarea sa părintele protopop s-a referit la procesul destul de anevoios de restaurare a bisericii respective, deasemeni a vorbit despre însemnătatea Postului Mare în viața fiecărui creștin și viața Sf. Mucenițe Eudochia. A urmat, ca de obicei, mărturisirea preoților de către părintele duhovnic prot. mitr. Ioan Turuta.

În cadrul adunării s-au discutat despre pregătirile care urmează pentru desfășurarea ediției a 14-a a festivalului ortodox «Hristos a înviat!», care va avea loc pe data de 21 aprilie în s. Mălăeștii Noi, raionul Criuleni și diverse dificultăți de activitate în perioada Postului Mare și modalități de soluționare ș. a.

Adunarea s-a încheiat cu o aleasă agapă frățească, cu dragoste pregătită de creștinii satului Coșernița.

Sursa: http://protopopiat-criuleni-dubasari.md/