23:21, luni, 13 iunie, 2016

Adunarea ordinară a preoților din protopopiatul Chişinău, sectorul IV

13435869_550788498434532_1413629456_n

În data de 7 iunie, a avut loc Adunarea ordinară a preoţilor din  protopopiatul Chişinău, sectorul nr. IV.

Adunarea s-a desfăşurat în incinta bisericii cu hramul „Sf. Prooroc Ilie” din sectorul Ciocana al Capitalei, preot paroh Prot. mitr. Iurie Zagnat.

Şedinţa a început cu rugăciunea de binecuvîntare, după care părintele protopop a adus la cunoștință programul desfăşurării şedinţei şi problemele abordate ulterior.

Tematica şedinţei a fost Sectologia şi misionarismul. Subiectul a fost viu discutat între preoţii protopopiatului. Cu discursuri tematice au venit invitaţii şedinţei, Lectorii Academiei de Teologie Ortodoxă din Chişinău: preotul-misionar Octavian Solomon şi teologul Nicolae Zagnat.

Deasemenea, au vorbit părintele Gheorghe Bazatin, reprezentatul protopopiatului în cadrul Sectorului Sinodal Relații Culturale şi respectiv  părintele Igor Mămăligă – care reprezintă protopopiatul în cadrul Sectorului Sinodal Învățământ Religios și Studii Teologice.

La finalul discuţiei, preoţii au convenit la câteva idei şi modalităţi pentru a îmbunătăţi strategia în vederea intensificării activității pastoral-misionare în societatea contemporană.

Sursa: http://protopopiatchisinau.md/