Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 17 septembrie, 2012

Adunarea Episcopilor Ortodocşi din America

Între 10 şi 12 septembrie 2012, s-au derulat la Chicago, lucrările celei de-a treia sesiune a Adunării Episcopilor Ortodocşi Canonici din America de Nord şi America Centrală (SCOBA).

Adunarea a început cu o rugăciune comună şi s-a desfăşurat sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Demetrios, Arhiepiscop al Patriarhiei Ecumenice în Statele Unite şi preşedinte al adunării.

S-a amintit de aniversarea a 200 de ani de la înfiinţarea Fortului Ross, unde s-au stability misiunile ortodoxe în America de Nord. S-a subliniat continuitatea ortodoxiei americane astăzi cu misionarii de acum 200 de ani, şi necesitatea unei mai bune propovăduiri a Cuvântului lui Dumnezeu pentru oameni.

Adunarea episcopală cuprinde 66 de ierarhi ortodocşi care îşi exercită slujirea ierarhică în America de Nord şi America Centrală. Astfel, sunt 11 episcopi ortodocşi în Canada, 5 în Mexic şi 50 în Statele Unite ale Americii. Prima adunarea a avut loc în 2010.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com