12:30, vineri, 16 noiembrie, 2012

Adunarea Conferinţei Episcopale a Benelux-ului

În 13 noiembrie s-a desfăşurat la Bruxelles Adunarea Conferinţei Episcopale Ortodoxe a Benelux-ului (CEOB) sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Panteleimon al Belgiei (Patriarhia Ecumenică).

La întâlnire au participat Mitropopitul Iosif (Patriarhia României), Arhiepiscopul Simon (Patriarhia Moscovei), Arhiepiscopul Gabriel de Comana (Exarh al parohiilor de tradiţie rusă din Patriarhia Ecumenică), Episcopul Luca (Patriarhia Serbiei), Arhiepiscopul Mihail (Biserica rusă fără frontiere – Patriarhia Moscovei), Episcopii Maxim de Evmenia şi Atenagora de Sinope (amândoi din cadrul Patriarhiei Ecumenice).

S-a discutat posibilitatea unei acţiuni pastorale concertate şi a unei misiuni coerente şi concrete, precum şi despre necesitatea unei mărturii comune şi de unitate efectivă a ortodoxiei în societatea belgiană, olandeză şi din Luxemburg.

S-a discutat şi noul statut şi denumire a Bisericii Ortodoxe a Ţărilor de Jos (Église orthodoxe aux Pays-Bas) şi reprezentantul acesteia în Conferinţa Episcopală, care va fi Episcopul Atenagora de Sinope. Prin aceasta, ortodoxia se adresează tuturor belgienilor, olandezilor şi luxemburghezilor, fără a se centra pe dimensiunea naţională a ţărilor ortodoxe de origine. Prin această înfiinţare, ortodoxia va fi una distinctă, clară şi misionară, orientată către toţi cetăţenii din aceste trei ţări, fără a avea statut de diaspora eclesială a unui neam ortodox.

www.doxologia.ro