15:02, luni, 25 aprilie, 2016

Activități misionare în Protopopiatul Șoldănești

DSC_1304

Recent, un grup de preoți din Protopopiatul Șoldănești, a distribuit locuitorilor din or. Şoldăneşti pliante informative „Ce este Ortodoxia ?”, încurajând credincioșii să aleagă Ortodoxia. Creștinii au rămas plăcut surprinși de mobilizarea preoților, iar mulți din ei nu au ezitat să discute cu slujitorii bisericilor.

În aceiași zi, Protopopul raionului Şoldăneşti, Prot. Vasile Rotari împreună cu secretarul protopopiatului Preotul Mihail Fagurel şi Prot. Vitalie Tomacinschi, responsabil de Sectorul Sinodal pentru Activitatea Misionară a avut o întâlnire de suflet cu un grup de persoane în etate şi cu voluntarii care au grijă de ei.

La eveniment a fost prezentă dna viceprimar a or. Şoldăneşti, dna Svetlana Zaiţev. Genericul întrunirii a fost: „Seminţele duhovnicești ale bunătăţii”.

Părintele Protopopul i-a salutat pe toţi cei prezenţi dorindu-le alse roade duhovnicești şi să se bucure zilnic de sprijinul Atotputernicului Dumnezeu.

În cadrul întrunirii s-a mai discutat despre pregătirea pentru Sărbătorile Pascale  şi despre implicarea Bisericii şi a tinerilor în procesul de susuţinere a persoanelor în etate. La finalul întâlnirii, preoţii au oferit în dar personelor prezente câte o carte de rugăciune.

În acest context, dna Svetlana Zaiţev, viceprimarul oraşului a adresat alese mulţumiri preoţilor pentru sfaturile duhovniceşti și pentru susținerea acordată persoanelor în etate.

Biroul de presă al Protopopiatului Șoldănești