23:39, joi, 13 aprilie, 2017

Activități dedicate Învierii Domnului în Protopopiatul Râșcani

„Eu sunt învierea şi viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. Şi oricine trăieşte şi crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?”  (Ioan 11, 25-26)

În contextul îndemnului Domnului nostru Iisus Hristos, în or. Rîșcani s-au organizat mai multe activități consacrate măreţului praznic al Învierii, dar şi întru promovarea valorilor și virtuților creștinești.

Miercuri, 12.04.2017, la gimnaziul „Gheorghe Rîșcanu” din or. Rîșcani s-a desfăşurat etapa raională a Concursului Personalități creștine: virtuți și sfințenie, conform regulamentului, elevii au participat la probele de concurs propuse. La eveniment a participat Protopopul raionului Rîșcani, Prot. Mitr. Sveatoslav Ungureanu care  a venit cu un mesaj de felicitare către elevi, încurajându-i să participe și pe viitor la astfel de manifestări, oferindu-le în dar iconițe cu Învierea Domnului.

Joi, 13.04.2017, în Casa de Cultură a or. Rîșcani, s-a desfășurat Concursul Cântecului Pascal, la care au participat 28 de colective din raion. Cântările prezentate de elevi au constituit veritabile slăviri ale Învierii.

Evenimentul a fost emoționant și înălțător deopotrivă  căci participanții au transmis prin cântec bucuria Învierii lui Hristos și bucuria de a fi împreună.

Protopopiatul Râșcani