11:35, vineri, 17 martie, 2017

Acțiune de caritate pentru Internatul Psihoneurologic din s. Bădiceni, raionul Soroca

Joi, 16 martie, Preasfințitul IOAN, episcop de Soroca, având binecuvîntarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, a vizitat Internatul Psihoneurologic din satul Bădiceni, raionul Soroca.

Episcopul a fost întâmpinat de către domnul Ion GULICA, directorul instituției, care a relatat despre viața în internat, unde sunt adăpostiți circa 450 de persoane.

Preasfinția Sa, fiind însoțit de Secretarul Vicariatului, protoiereul Nicolae CRAVEȚ şi alți slujitori, a adus celor de la internat produse alimentare, îmbrăcăminte, oferind şi un prânz. Apoi, a fost vizitat și azilul de bătrâni din localitate.

Conducerea instituției a mulțumit slujitorilor Bisericii pentru ajutorul ce se acordă periodic acestor persoane cu nevoi speciale.

În continuare, arhiereul vicar a mers în localitatea Grigorăuca, examinând lucrările de construcție a locaşului sfânt, cu hramul în cinstea Adormirii Maicii Domnului.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/