17:08, vineri, 27 noiembrie, 2015

A trecut la Domnul schiarhimandritul Haralampie (Bastaniuc)

IMG_3332
În data de 26 noiembrie dangătul nostalgic şi profund al clopotelor de la sfânta mănăstire „Sf. Prooroc Ilie” din Nicoreni a vestit trecerea la cele cereşti a venerabilului părinte schiarhimandrit Haralampie (în lume Bastaniuc Gheorghe Trifon)

Schiarhimandritul Haralampie s-a născut la data de 6 mai 1928 într-o familie de creştini blagocestivi şi iubitori de Dumnezeu și a plecat în lumea celor drepți la vârsta patriarhală de 87 ani.

Ultimii ani ai vieţii i-a petrecut în nevoinţă, rugăciune şi ascultare jertfelnică și linişte alături de obștea monahală de la Nicoreni.

Privirea-i clară, vocea-i blajină şi sfătoasă, îndemnurile creştineşti izvorâte din neobosita sa inimă de monah necăjit vor domina multă vreme sufletele trăitorilor monastici, a preoţilor şi creştinilor care l-au cunoscut şi i-au urmat neîntârziat sfatul.

Dumnezeu să îl ierte și să îl odihnească cu drepții pe nou-adormitul robul Său Schiarhimandritul Haralampie!